۷۲ متهم کودتای ترکیه به حبس ابد محکوم شدند

۲۲ تیر ۱۳۹۷ تکنو

ایرنا: خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که پس از دو سال بررسی قضایی و رسیدگی به پرونده، ۷۲ نفر از متهمان کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶(۲۵ تیرماه ۱۳۹۵) ترکیه به حبس ابد محکوم شدند.

به گزارش این رسانه ترکیه، دادگاه رسیدگی به پرونده پل ‘شهدای ۱۵ جولای’ استانبول، این ۷۲ نفر را به اتهام ‘تلاش برای براندازی نظم قانون اساسی’ به حبس ابد محکوم کرد.

آناتولی همچنین خبر داد که ۲۲ نفر از متهمان این پرونده نیز به ۱۷ سال زندان و پنج نفر هم به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به ‘فتو’ و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای(۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵) را سازماندهی کرده است.

۷۲ متهم کودتای ترکیه به حبس ابد محکوم شدند

فتح الله گولن از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵ اعلام شده و اعاده او که بیش از ۱۷ سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، جزو خواسته های ترکیه از آمریکا بوده که تاکنون با پاسخ منفی مقامات واشنگتن موجه و موجب تیره شدن روابط دو کشور شده است.

در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ (۲۵ تیرماه ۱۳۹۵) ترکیه ۲۴۹ نفر کشته و ۲ هزار و ۱۹۳ نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه همچنان در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر به اتهام عضویت در گروه گولن و مشارکت در کودتای نافرجام ترکیه دستگیر شده و نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر از مراجع دولتی اخراج شده اند.

همچنین بیش از ۵۰ هزار نفر به اتهام عضویت در گروه گولن و مشارکت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای دو سال پیش ترکیه زندانی شده اند.

ترکیه بعد از کودتا با برقراری هشت دوره متوالی وضعیت فوق العاده سه ماهه که تا ۲۸ تیرماه امسال ادامه دارد و با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور ‘بخشنامه های در حکم قانون’، به تصفیه همه ارکان حکومتی و دولت از افراد متهم به کودتا پرداخته است.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم